Wyroby kute zabezpieczone przed korozją

elementy kute

Wyroby kute na etapie produkcji i budowy ogrodzenia

Większość osób ceni sobie metalowe ogrodzenia ze względu na ich wyjątkową trwałość oraz ciekawy i niepowtarzalny wygląd. Zwłaszcza jeżeli chodzi o wyroby kute wykonywane na specjalne zamówienia. Na etapie produkcji w większości przypadków ozdoby kute są odpowiednio zabezpieczane przy wykorzystaniu specjalnych środków. W czasie budowy należy tylko zadbać o to, aby nie uszkodzić wierzchniej warstwy żadnego z elementów. O wiele ważniejszą kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie ogrodzeń i elementów metalowych podczas normalnej wieloletniej eksploatacji.

Co wpływa na stan ogrodzenia

Przede wszystkim największy wpływ na wygląd elementów metalowych ma woda o kwaśnym odczynie, różnice temperatur czy też zmiany w ciśnieniu atmosferycznym. Jak widać czynników, które mogą mieć destrukcyjny wpływ na ogrodzenie, jest dość sporo. Dlatego też co kilka lat należy przeprowadzać jego konserwacje przy zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych uwag, które pozwolą sprawić, że wózki, zamki do bram i wiele innych elementów będą przez dłuższy czas wyglądać dobrze. Przede wszystkim będą jednak w pełni sprawne i funkcjonalne.

Starannie oczyszczone wyroby kute

Przede wszystkim należy pamiętać, że idealnymi warunkami pogodowymi do malowania elementów metalowych będą suche dni, w których temperatura wynosi od 10 do 25 stopni. Przed malowaniem wózki do bram, jak i same bramy należy starannie oczyścić. Najlepiej zrobić to przy wykorzystaniu szlifierki bądź gruboziarnistego papieru ściernego. Następnym krokiem jest odtłuszczenie powierzchni. Do tego celu służą specjalne środki chemiczne. Trzeba także pamiętać, że malowane elementy nie mogą być idealnie gładkie, ponieważ farba nie będzie dobrze do nich przylegać.

Jakich preparatów użyć

Do ochrony metalu można zastosować zarówno farby gruntowe, jak i podkłady antykorozyjne. W przypadku bardziej skomplikowanych kształtów farbę nakłada się dwukrotnie, aby dostała się do wszystkich zakamarków malowanej powierzchni. Oczywiście na taką powierzchnię trzeba nanieść farby w odpowiednim kolorze. Najlepiej wybrać farby akrylowe, które przeznaczone są do wykorzystania na zewnątrz. Po odpowiednim zabezpieczeniu bramy będą nam służyły przez długi czas.

Elementy metalowe do bram

elementy metalowe do bram

Elementy metalowe do bram – dlaczego nie warto na nich oszczędzać

Konstrukcje metalowe i elementy metalowe do bram, zwłaszcza jeśli zawierają ozdoby kute ręcznie, często stanowią spory wydatek. W związku z tym każdemu kupującemu prędzej czy później przyjdzie do głowy pomysł obniżenia go przez instalację elementów gorszej jakości. Czy jednak warto?

Zdecydowanie nie i przyzna to każdy metaloplastyk, kowal czy ślusarz. Jako przykładu użyjmy chociażby bramy metalowej. Jest to element wyposażenia każdej posesji o wielu istotnych funkcjach. Musi spełniać je wszystkie. Przede wszystkim chroni przed dostępem osób z zewnątrz, zatem zapobiega włamaniu, bądź je utrudnia. Ponadto gdy posiadamy zwierzęta domowe czy dzieci, to zapobiega ona przed ich ucieczką czy wybiegnięciem na ulicę, więc chroni też ich zdrowie i życie. Musi ona być wygodna w użyciu, ponieważ nie ma być dodatkowym kłopotem i generatorem dodatkowych wydatków.

Użycie tańszych elementów

Często jako ten „tańszy element” wybierane są zawiasy do bram. Więc teraz pomyślmy o zimowym poranku, kiedy śpieszymy się do pracy, odśnieżamy szybko samochód, próbujemy otworzyć podwórko… i się nie da. Owe zawiasy, na których oszczędziliśmy, zamarzły, zwyczajnie zacięły się lub tak skorodowały, że kilka minut zajmuje przepchnięcie jednego skrzydła. Jeśli brama została stworzona z czegoś takiego jak wózki do bram kiepskiej jakości, sytuacja może wyglądać nawet gorzej. W wyniku czego ostatecznie skazani będziemy na spóźnienie się do pracy i walkę z zamarzniętymi lub źle działającymi łożyskami. Do tego należy dołożyć sporo stresu, wizytę w sklepie po następne elementy metalowe do bram i ostatecznie wydanie następnych pieniędzy.
Inna sytuacja, bardziej drastyczna: kupiliśmy i zamontowaliśmy portfenetr. Jest to rodzaj balustrady zabezpieczającej okno sięgające od ziemi do sufitu. Chcieliśmy zmniejszyć koszta i uparliśmy się przy mało odpornym gatunku stali, dodatkowo jeszcze nieocynkowanej. Mija 10 lat, pewnego dnia chcemy się oprzeć… i w najlepszej sytuacji wielka, ciężka stalowa konstrukcja leci w dół. W najgorszej sytuacji my wraz z nią.

Zabezpieczenie posesji

Bezpieczeństwo nie ma ceny, a z pracami związanymi z budową, zwłaszcza gdy mowa o elementach stalowych już tak jest, że oszczędność jest złudna. Prędzej czy później okaże się, że nasz tani zamek do furtki zacina się, haczy i zamarza. Wymiana na nowy kosztuje i jest kłopotliwa. Z oszczędności zrobi się tak naprawdę większy wydatek. Budując dom czy w dowolny sposób go remontując i przerabiając musimy pamiętać, że zarówno sam budynek jak i wszystkie elementy z nim związane służyć mają bardzo długo. Muszą być nieawaryjne i dawać gwarancję bezpieczeństwa. Zwłaszcza w przypadku konstrukcji z konieczności czy założenia ciężkich. Mniejsza cena będzie tylko pozorna i prędzej czy później okaże się że zafundowaliśmy sobie dodatkowy kłopot.