Zawiasy regulowane do bram czy jednak toczone

zawiasy regulowane do bram

Zawiasy toczone i zawiasy regulowane do bram

Zawiasy regulowane do bram oraz zawiasy toczone można nabyć w różnych wielkościach. Posiadają specyficzne formy zabezpieczenia, a ich przeznaczenie jest zależne od tego, przy jakiej konstrukcji się je montuje. Także różnią się sposobem montażu. Pozwala to na pełne dopasowanie zawiasów do aktualnych potrzeb. Dzięki temu można uzyskać wysoki komfort korzystania z danego rozwiązania.

Wersja regulowana czy toczona

Najczęściej to zawias regulowany znajduje zastosowanie przy furtkach oraz bramach. Wszystko ze względu na bardzo dobre właściwości. Sprawdza się znakomicie przy małych, jak i dużych konstrukcjach. Można zdecydować się na wersję standardową lub charakteryzującą się specyficzną formą otwierania. Do nabycia są również zawiasy regulowane do wmurowania. Dostępnych opcji jest naprawdę bardzo dużo, dlatego nie będzie żadnych problemów z dobraniem zawiasu do posiadanego rodzaju bramy. Jeżeli chcesz korzystać z konstrukcji przez wiele lat, skorzystaj z porady specjalisty przy kupnie właściwego rozwiązania.
Dla wielu jedynym wyborem do bramy jest zawias toczony. Rozwiązanie znane od lat wymaga jednak precyzyjnego montażu i właściwego ustawienia bramy. Nie wybacza błędów. Trzeba więc skorzystać z usług profesjonalisty, aby montaż odbył się zgodnie z zasadami. Tylko wtedy brama będzie odznaczała się funkcjonalnością na najwyższym poziomie. Można zdecydować się na zawiasy toczne z kulką lub bez kulki. Wśród dostępnych propozycji nie będzie problemu ze znalezieniem tej, która najlepiej sprawdzi się przy konkretnym rodzaju bramy.

Wysoka jakość materiałów to podstawa

Podstawą jest, aby zarówno zawiasy do bram regulowane, jak i zawiasy toczne były wykonane z wysokiej jakości materiałów. Gwarantuje to ich bezawaryjne działanie w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych. Nie straszne im będzie ostre słońce, mróz, deszcz, jak i śnieg. Z dobrej jakości zawiasów można będzie korzystać przez lata, dlatego już teraz opłaca się zainwestować w droższy produkt pochodzący od sprawdzonej firmy. Na zawiasach nie można oszczędzać, zresztą tak samo jak na innych wyrobach kutych. Inwestując dobrze, można korzystać z produktów najwyższej jakości, które się nie psują.

Metalowa brama przesuwna kontra skrzydłowa

metalowa brama przesuwna

Metalowa brama przesuwna vs. brama przesuwna

Już na etapie projektowania ogrodzenia naszej działki musimy dokonać kilku istotnych wyborów. Jednym z nich jest niewątpliwie wybór odpowiedniej bramy. Jak wiemy, prawo stanowi, że brama powinna otwierać się do wewnątrz naszej posesji. I tu pada pytanie, którą bramę wybrać: przesuwaną czy skrzydłową? Podejmując decyzję należy kierować się własnymi preferencjami oraz otoczeniem wokół domu i warunkami na działce. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Bramy przesuwne – wady i zalety

Metalowe bramy przesuwne, to niewątpliwie najchętniej wybierane bramy z oferty producentów bram i ogrodzeń. Posiadając krótką działkę, gdzie odległość pomiędzy ogrodzeniem a domem (lub innym budynkiem) jest niewielka nie możemy pozwolić sobie na bramy skrzydłowe. Tu sprawdza się bardziej funkcjonalna brama przesuwna. Do wyboru mamy dwa typu bram przesuwnych: szynowe i samonośne.

W skład bramy przesuwnej szynowej wchodzi:

 • skrzydło (lub skrzydła) – wybór wariantu dwuskrzydłowego zapewnia wygodniejszy wjazd na posesję, ale nie jest on dostępny dla wszystkich (niezbędna jest tu dostępność większej ilości miejsca na dodatkowe skrzydło),
 • wózki jezdne –  możemy wybrać wózki do bram gwarantujące nam odpowiednią wytrzymałość (nawet do 700 kg) lub wykonane z tworzywa sztucznego obniżające hałas podczas przesuwania bramy,
 • słupy (dojazdowy i prowadzący)
 • odpowiedni zamek.

Brama samonośna zbudowana jest podobnie z tą różnicą, że nie ma tu szyn. Wybierając bramę przesuwną szynową należy pamiętać, że do jej działania potrzebne są szyny. Z kolei w nich często gromadzą się różne zanieczyszczenia, jak błoto, piach czy liści. Problemem może też być okres zimowy i padający śnieg utrudniający otwarcie bramy przesuwnej szynowej.

Co jeszcze wpływa na popularność bram przesuwnych? Niewątpliwie duży wybór i rozmaite zdobienia. Najróżniejsze ozdoby kute sprawiają, że brama przesuwna sprosta wymogom nawet najbardziej wymagających klientów. Cała posesja nabierze wyjątkowego charakteru. W obecnych czasach są to elementy metalowe stawiane przez klientów często na równi z funkcjonalnością.

Bramy skrzydłowe – tradycyjne rozwiązanie

Ten typ bramy skierowany jest do klientów dysponujących większą przestrzenią pomiędzy domem a bramą. Odległość ta musi wystarczyć na bezpieczne i bezkolizyjne otwarcie skrzydła. Należy tu też uwzględnić miejsce na zaparkowanie samochodu.

Metalowe bramy skrzydłowe cechuje bardziej klasyczny charakter, przez to pasują do tradycyjnego budownictwa.
Zaletą bram skrzydłowych jest:

  • dowolność umiejscowienia furtki,
  • łatwy montaż – nie ma konieczności wylewania betonowego fundamentu,
  • wysoka odporność na forsowanie bramy – odpowiada za nią odpowiednia zasuwa do bramy, zamki, prawidłowe wypoziomowanie całości,
  • stosunkowo niskie koszty zakupu.

Wybierając odpowiednią bramę należy kierować się przede wszystkim jej funkcjonalnością. Pamiętajmy też o wygodzie (metalowe bramy skrzydłowe są obsługiwane najczęściej ręcznie), bezpieczeństwie (tu należy zwrócić uwagę na zamki do bram – tradycyjne lub z ryglem obrotowym) i przewadze zalet nad wadami. Zważywszy na tą ostatnią cechę większość klientów jednak kieruje swój wybór ku bramom przesuwnym odchodząc tym samym od bardziej tradycyjnych rozwiązań.